• Boys State Champions

  • All-District Boys Basketball Awards

    District 13-2A
    All - District 2021-2022
     
    District MVP - Grant Hess, Sr.
    District Defensive MVP - Eli Saucer, Sr.
    1st Team: Devon Bindel, Jr.; Andrew Flaming, Sr.
    2nd Team: Colton Deckard, Jr.
    Honorable Mention: AJ Christopher, Sr.; Madix Franklin, Jr.
    Academic All-District: Devon Bindel, Andrew Flaming, Grant Hess, Reese Hightower, Connor Walterscheid
    All Region - Grant Hess
    Academic All State: Andrew Flaming, Grant Hess, Eli Saucer
     
    District 13-2A
    All - District 2020-2021
     
    Offensive MVP - Grant Hess, Jr.
    2nd Team: Andrew Flaming, Jr.; Eli Saucer, Jr
    Honorable Mention: Matthew Klement, Sr.
    Academic All-District: Devon Bindel, Colton Deckard, Andrew Flaming, Grant Hess, Matthew Klement, Preston Smith
    Academic All State - Matthew Klement, Preston Smith
     
    District 11-2A
    All - District 2019-2020
    District MVP - Danny Luttmer, Sr.
    Defensive MVP - Major Eldridge, Sr.
    1st Team: Bryson Culwell, Sr.; Garrett Hess, Sr.; Cade Stevens, Jr.
    2nd Team: Grant Hess, Soph.
    Academic All-District: Major Eldridge, Andrew Flaming, Hunter Haverkamp, Garrett Hess, Grant Hess, Matthew Klement, Zach Sanders
    All Region - Major Eldridge, Danny Luttmer
    All State - Danny Luttmer
    Academic All State - Major Eldridge, Garrett Hess
     
     
    District 11-2A
    All - District 2018-2019
    District MVP - Major Eldridge, Jr.
    Defensive MVP - Kody Walterscheid, Sr.
    1st Team: Bryson Culwell, Jr.; Danny Luttmer, Jr.; Kane Tamplin, Sr.
    Honorable Mention - Garrett Hess, Jr.
    Academic All-District: Major Eldridge, Garrett Hess, Zach Sanders
    All Region - Major Eldridge, Dany Luttmer, Kody Walterscheid
    All State - Kody Walterscheid
    Academic All State - Kane Tamplin
     
    District 11 - 2A
    All - District 2017-2018
     
    District MVP - John Weger, Sr.
    Co-Offensive MVP - Kody Walterscheid, Jr.
    Co-Defensive MVP - Clay Stevens, Sr.
    1st Team - Major Eldridge, Soph., Danny Luttmer, Soph.
    Honorable Mention - Parker McGrew, Jr., Michael Moseley, Sr., Zach Sanders, Soph., Kane Tamplin, Jr.
    Academic All District - Major Eldridge, Michael Moseley, Zach Sanders, Clay Stevens
    All Region - Clay Stevens, John Weger
    All State - John Weger
    Academic All State - Michael Moseley, Clay Stevens, John Weger
     
    District 11 - 2A 
    All - District 2016-2017 
     
    District MVP - Logan Cook, Sr.
    Offensive MVP - Blake Hoepfner, Sr.
    Co-Defensive MVP - Clay Stevens, Jr.
    1st Team - John Weger, Jr., Cal York, Jr.
    Honorable Mention - Kody Walterscheid, Soph.
    Academic All-District - John Weger, Logan Cook
    All Region - John Weger, Logan Cook, Blake Hoepfner
    All State - Logan Cook, Blake Hoepfner 
    Academic All State - Logan Cook 
    State Tournament MVP - Blake Hoepfner
    State Tournament All-Tournament Team - Logan Cook, John Weger 
    Texas 2A Player of the Year: Logan Cook
     
    District 11 - 2A
    All - District  2015-2016
     
    District MVP - Logan Cook, Jr.
    Co-Newcomer of the Year - John Weger, Soph.
    6th Man of the Year - Clay Stevens, Soph.
    1st Team - Blake Hoepfner, Jr., Blayne Jones, Jr.
    2nd Team - Cal York, Soph.
    Honorable Mention - Bryce Herr, Jr. 
    Academic All District -  Logan Cook, Bryce Herr, Clay Stevens, John Weger
    All Region - Logan Cook, Blake Hoepfner
    State Tournament All-Tournament - Blayne Jones
    All State - Logan Cook 
     
    District 11 - 2A
    All - District 2014-2015 
     
    District MVP: Lyndon Cook, Sr.
    Defensive MVP: Trey Anderle, Sr.
    Newcomer of the Year: Blayne Jones, Soph.
    1st Team All-District: Trevor Cheaney, Sr.; Logan Cook, Soph.
    2nd Team All-District: Blake Hoepfner, Soph.
    Honorable Mention: Chance Herr, Sr.
    Academic All-District: Trey Anderle, Trevor Cheaney, Logan Cook, Lyndon Cook
    All-Region: Logan Cook, Lyndon Cook
    All State: Lyndon Cook
    Academic All-State: Lyndon Cook, Chance Herr
    Texas 2A Player of the Year: Lyndon Cook 
     
    District 11-A
    All - District 2013-2014
     
    District MVP: Cole Walterscheid (Sr) and Lyndon Cook (Jr)
    Newcomer of the Year: Logan Cook (Fr.)
    2nd Team All-District: Chance Herr (Jr.)
    Honorable Mention:   Trey Anderle (Jr.), Trevor Cheaney (Jr.), Blake Hoepfner (Fr.), Ryan Hoepfner (Jr.)
    Academic All-District: Logan Cook, Lyndon Cook, Clayton Hess
    TABC Academic All-State: Clayton Hess 
    All Region: Logan Cook, Lyndon Cook, Cole Walterscheid
    State Tournament All-Tournament: Lyndon Cook 
    All-State: Lyndon Cook, Cole Walterscheid 
     
    District 13 - A
    All - District 2012-2013
     
    District MVP: Lyndon Cook, Soph.
    Defensive MVP: Cole Walterscheid, Jr.
    6th Man of the Year: Andy Flusche, Sr.
    1st Team: Austin Hennigan, Sr.; Trevor Hess, Sr.
    2nd Team: Hunter Klement, Sr 
     
    District 13 - A
    All - District 2011-2012
     
    Defensive MVP: Andy Flusche, Jr.
    6th Man of the Year: Lyndon Cook, Fr.
    1st Team: Cole Walterscheid, Soph
    2nd Team: Blake Grewing, Sr.; Dalton Koelzer, Sr. 
     
    District 13 - A
    All - District 2010-2011
    Defensive MVP: Jason Luke, Sr.
    Newcomer of the Year: Cole Walterscheid, Fr.
    1st Team: Scott Porter, Sr.; Shane Presnall, Sr.
    2nd Team: Andy Flusche, Soph. 
Last Modified on July 19, 2022